W środę 26 kwietnia 2017 o godz. 16.00 zapraszamy do Collegium Polonicum w Słubicach, sala 102 na walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia.

Przewidujemy następujący porządek obrad:

1. Powitanie

2. Zatwierdzenie porządku obrad, mile widziane są propozycje uzupełnień

3. Zatwierdzenie protokołu z ostatniego zebrania w dniu 09.11.2016

4. Sprawozdanie z pracy Zarządu po 09.11.2016

5. Plany na 2017 r.

6. Inne, ustalenie terminu kolejnego zebrania

Z prośbą o uzupełnienie punktów programu o Państwa życzenia i pomysły

i z najlepszymi pozdrowieniami

Dr Krzysztof Wojciechowski

W piątek 23 marca 2017 r. sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Słubicach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów w plebiscycie Gazety Lubuskiej "Człowiek Roku Krono 2016".

Prezes naszego Stowarzyszenia "My Life - erzählte Zeitgeschichte" dr Krzysztof Wojciechowski został laureatem tytułu w powiecie słubickim decyzją lokalnej Kapituły plebiscytu, zaś inny członek Stowarzyszenia Roland Semik zajął czwarte miejsce w powiecie słubickim w konkursie sms-owym  czytelników Gazety Lubuskiej.

Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Kołek, prezes Fundacji Grupy Pomagamy w Słubicach. Drugi był sołtys Sienna Tomasz Koszela, zaś trzeci ABEL, muzyk i wokalista. W imieniu mieszkańców gratulacje złożyli burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Olejniczak.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy pozostałym laureatom!

 Fot. HTS Słubice.

We Frankfurcie, przy ul. Słubickiej, tuż za mostem łączącym nasze miasta, powstaje miejsce spotkań dla osób starszych z obu stron Odry. Będą się tam m.in. uczyć języka sąsiada, spotykać na śniadaniach, brać udział w zajęciach kółka czytelniczego. Powstanie też rada seniorów.

Pomieszczenia pod przyszłą siedzibę „citySENIORENTREFF bez granic" są właśnie remontowane. Mają zostać oddane do użytku w maju lub czerwcu. Do tego czasu aktywności zaplanowane w ramach projektu „citySPOTKANIA SENIORÓW ohne Grenzen”, którego partnerem jest m.in. gmina Słubice, będą się odbywać na przemian w słubickim Collegium Polonicum i frankfurckim Domu Bolfrasa.

1 marca rusza kurs językowy dla seniorów z obu miast. Chętni spotkają się o 11.00 w sali nr 26 słubickiego Collegium Polonicum. - Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenia do 27 lutego, jednakże dołączenie do grupy i udział w kursie będzie możliwy w każdym momencie – informuje Natalia Szulc z frankfurckiej spółki ARLE, która jest wiodącym partnerem w tym projekcie. Uczestniczy w nim także gmina Słubice, słubicki oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Finansowanie zapewniła m.in. Unia Europejska.

Lekcje języka polskiego i niemieckiego dla początkujących z elementami krajoznawczymi będą się odbywać w poniedziałki i środy, od 11.00 do 12.30. Mają przybliżyć także kulturę kraju sąsiada i poszerzyć wiedzę o tym, jak radzić sobie podczas wizyty w Polsce czy w Niemczech. Zajęcia poprowadzą: dr Aleksandra Ibragimow z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach i dr Ilona Czechowska z Archiwum Karla Dedeciusa przy Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Kurs językowy potrwa do końca czerwca i będzie kontynuowany po wakacjach.

Spotkania i wydarzenia, zaplanowane w ramach projektu będą dotyczyć różnorodnej tematyki: kultury, nauki, polityki, historii, religii, dzieci i młodzieży. - Ma być to oferta, która przyszłościowo stanie się stałą ofertą dla seniorów ze Słubic i Frankfurt n. Odrą – mówi N. Szulc.

Zgłoszenia do udziału w kursie językowym: ARLE/BOLFRASHAUS, Bischofstrasse 1a, 15230 Frankfurt (Oder), mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +49 335 27629107.

Źródło: Urząd Miejski w Słubicach.

Masz 60 lat albo więcej? A może jesteś w wieku 18-35 lat i razem z osobą 60+ chcesz działać na rzecz swojej społeczności?

>> Zgłoś się do udziału w konkursie: http://seniorzywakcji.pl/

Realizatorzy projektów wezmą udział w kreatywnych warsztatach i otrzymają dotację w wysokości do 12 tys. zł.

Zarząd Stowarzyszenia My Life - erzählte Zeitgeschichte serdecznie dziękuje wszystkim za liczny udział w Polsko-niemieckim wieczorze rozmów "MY", współorganizowany przez My Life we współpracy z Polsko-Niemieckim Festiwalem Teatralnym "Unithea"! Tego wieczora udało się doprowadzić do spotkania Polaków i Niemców z obu brzegów Odry, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat wspólnej tożsamości ludzi pogranicza.

Gośćmi dyskusji panelowej zostali (alfabetycznie): Sören Bollmann, Prof. Dagmara Jajeśniak-Quast, Philip Murawski oraz Dietrich Schröder. Organizacji wydarzenia podjęły się Annick Rietz, Karolina Stanek, Lisa Marie Tevez oraz Aline Zimmermann. Oprawa muzyczna: Piotr Tamborski. Sponsorzy wieczoru: KopierFritze, Studierendenmeile.

Fot. Roland Semik (7).

Wideorelacja - część 1 (tylko w jęz. niemieckim): https://www.youtube.com/watch?v=ETMTjYZc7Kk

Wideorelacja - część 2 (tylko w jęz. niemieckim): https://www.youtube.com/watch?v=RID4zTOMiOU