Projekt "Katolicy w NRD..." i otwarcie wystawy w Berlinie

Podczas gdy kościół ewangelicki mocno angażował się za lub przeciwko NRD, częściowo się w nią uwikłał, wreszcie za swoje zasługi dla pokojowej rewolucji do dzisiaj ma silną reputację, życie katolików w NRD znane jest niewielu Niemcom. Stąd do słowa dopuszczamy tych ludzi, którzy byli narażeni na wiele szykan w zdominowanym ateizmem socjalizmie, byli traktowani jak zacofani, sekciarscy i szkodliwi dla rozwoju nowego systemu.

Wielu katolikom zamknięto drogę do wyższego wykształcenia czy choćby pracy, dlatego kościół katolicki stał się jednym z ważniejszych pracodawców i w instytucjach takich jak berliński Szpital Św. Jadwigi powstało katolickie społeczeństwo równoległe, które żyło innymi ideałami niż te propagowane przez państwo. O tych innych ideałach, o wsparciu w społeczności i o Bogu opowiadają wierni na naszej wystawie i w towarzyszącej jej książce.

Otwarcie naszej wystawy "Katolicy w NRD pomiędzy rozdziałem, dopasowaniem a opozycją" (Katholiken in der DDR zwischen Ausgrenzung, Anpassung und Opposition)odbyło się w piątek 23 maja b.r. w Szpitalu Św. Jadwigi (St. Hedwig-Krankenhaus) przy Große Hamburger Str. 5/11 w Berlinie.

Oficjalną zapowiedź tego wydarzenia można przeczytać jako plik PDF tutaj

Wydarzenie spotkało się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców i mediów z całego terenu dawnej NRD, głównie w Berlinie, ale i np. w Magdeburgu czy Lipsku (Thomas Marin: Kritisches nicht verschweigen, in: Tag des Herren 27.05.2014 http://www.tag-des-herrn.de/content/kritisches-nicht-verschweigen). Niemiecki profil projektu na Facebooku pod linkiem: https://www.facebook.com/Katholiken